Czy umowa z Adidasem może pomóc Newcastle United przebić się do piłkarskiej elity?

Czy umowa z Adidasem może pomóc Newcastle United przebić się do piłkarskiej elity?

Nowa umowa Newcastle United z Adidasem na stroje piłkarskie przywołała wspomnienia sukcesów z lat dziewięćdziesiątych i dziewięćdziesiątych, ale jak ważne może być to partnerstwo, by pomóc klubowi przebić się do piłkarskiej elity?

"To było typowe dla Newcastle - 100 mil na godzinę" - wspomina fan Gavin Haigh szarżę Magpies w kierunku tytułu Premier League, gdy rok 1995 zamienił się w 1996.

"Miażdżyliśmy wszystkich i wydawało się, że czasy sprzed objęcia posady menadżera przez Kevina Keegana [w 1992 roku] są odległe o lata świetlne.

"To było szalone. Mieliśmy tych wszystkich wspaniałych graczy i nosiliśmy Adidasy".

Drużyna, nazywana The Entertainers ze względu na swój zawadiacki styl, zmiotła wszystkich przed sobą w drodze do 12-punktowej przewagi na szczycie tabeli.

Newcastle United ogłasza najnowszą koszulkę domową na sezon 2024–25

Potknięcia w końcówce sprawiły jednak, że zostali wyprzedzeni przez Manchester United, co doprowadziło do niesławnego wywiadu Keegana "Byłbym zachwycony, gdybyśmy ich pokonali", gdy presja rosła.

Niemal 30 lat później koszulki domowe i wyjazdowe z tamtego sezonu z dziadkowymi kołnierzykami i sponsoringiem Newcastle Brown Ale są tak samo miło wspominane przez fanów, jak maruderzy, którzy je nosili.

"Skojarzenie nas z Adidasem było bardzo ważne" - mówi Haigh, autor książki "Black and White Stripes: The Greatest Collection ofMęska koszulki piłkarskie Newcastle United Matchworn Shirts".

"Mając ich trzy paski na ramieniu czuliśmy się, jakbyśmy już przybyli. To dodawało nam luzu. Te koszulki są jednymi z naszych najlepszych w historii.

"Bordowo-niebieska koszulka wyjazdowa jest szanowana, chociaż była noszona tylko siedem lub osiem razy, z czego większość ludzi nie zdaje sobie sprawy".

Po związaniu się z Pumą i Castore od 2010 roku, klub potwierdził nową umowę z Adidasem we wrześniu ubiegłego roku, nawiązując do ery, w której David Ginola, Les Ferdinand, a później Alan Shearer sprawili, że wierni z St James' Park marzyli o trofeach.

Pierwszy strój domowy w ramach odnowionej współpracy został już zaprezentowany, a producent powiedział, że zdecydował się zainspirować kampanią klubu 2002/3, kiedy to Magpies starli się z Juventusem i Barceloną w Lidze Mistrzów.

Były projektant Nike i Pumy, Craig Buglass, który współpracował z Adidasem jako nieoficjalny konsultant nad nowym paskiem, wyjaśnia jednak, że wieloletnia umowa to coś więcej niż nostalgia.

"Mówiąc najprościej, jest to ekspozycja - setki sklepów [Adidasa] na całym świecie i ogromne budżety marketingowe" - mówi Geordie, który stworzył paski dla Arsenalu i Barcelony, a także ten noszony przez Brazylię, kiedy Amerykanie Południowi po raz ostatni zdobyli Puchar Świata w 2002 roku.

"Gdy tylko [Saudi Arabia Public Investment Fund] wykupił klub w 2021 roku, od razu wiedziałem, że Castore nie przetrwa zbyt długo.

"Castore, choć jest świetną marką, nie jest Adidasem ani Nike. To, czego chcesz, to rynek globalny. Widzę, jak kluby zazdroszczą nam na wielu poziomach".

Obecny menedżer Eddie Howe przegapił europejskie kwalifikacje do następnego sezonu po zajęciu siódmego miejsca w Premier League, ale Buglass uważa, że połączenie umowy Adidasa i własności PIF może sprawić, że Newcastle "stanie się jedną z największych marek w grze w ciągu najbliższych 10 lat".

Oprócz standardowych wydań, Geordie, który obecnie prowadzi Spark Design Academy dla aspirujących twórców zestawów, spodziewa się szeregu ofert lifestyle'owych podobnych do współpracy Adidasa z Manchesterem United i Stone Roses na początku tego roku.

"Naprawdę dotarli do baz fanów i nawiązali współpracę z firmami, które nawiązują kontakt z kibicami" - mówi.

"Moim zdaniem to idealny mariaż dla Tanie koszulki piłkarskie Newcastle United, ponieważ fani uwielbiają nosić barwy drużyny i ogólnie sprzęt".

Niektóre raporty podają wartość kontraktu na 30, a nawet 40 milionów funtów rocznie, choć zarówno klub, jak i producent nie udzielili żadnych informacji, gdy skontaktowało się z nimi BBC.

Kieran Maguire, ekspert ds. finansów piłkarskich, uważa, że liczby te są prawdopodobnie zawyżone.

Niezależnie od ich dokładności, twierdzi on, że każdy funt będzie "krytyczny dla klubu takiego jak Newcastle, który próbuje przebić się do elitarnego poziomu" tego sportu, ponieważ Premier League testuje w przyszłym sezonie alternatywny system finansowy, który ma działać jak limit wydatków.

"Całkowity przychód klubu pochodzi ze sprzedaży biletów, umów nadawczych i umów handlowych. W ramach umów komercyjnych, dwie największe z nich to umowa na przód koszulki i sama umowa na produkcję strojów, więc kontrakty na stroje będą coraz ważniejsze" - mówi.

Mimo to Maguire ma znacznie bardziej ostrożny pogląd na potencjalny wpływ umowy.

Po pierwsze, twierdzi, że producenci mają tak zwanych partnerów Tier 1 w każdym obszarze geograficznym - wielkich graczy, takich jak niemiecki Bayern Monachium, hiszpański Real Madryt i włoski Juventus.

W kontekście Premier League oznacza to, że Manchester United będzie "flagową marką" Adidasa, co będzie miało "wpływ na całkowitą kwotę, jaką jest on skłonny zapłacić Newcastle jako sumę gwarantowaną".

Po drugie, ostrzega, że klub z Tyneside może mieć trudności z przyciągnięciem nowych fanów na całym świecie, nawet jeśli odniesie sukces na boisku.

"Myślę, że są potencjalne korzyści pod względem sprzedaży koszulek, ponieważ Adidas jest firmą globalną, a zatem obsługa popytu na rynkach międzynarodowych jest łatwiejsza [niż w przypadku Castore], ale nie nastawiając się negatywnie do Dziecięca koszulki piłkarskie Newcastle United, nie są Manchesterem United ani Realem Madryt. Nie są też PSG czy Bayernem Monachium.

"Jeśli spojrzysz na Manchester City, który był w rzeczywistości Newcastle 15 lat temu, ile koszulek widzisz w miejscach na całym świecie poza kilkoma topami Haaland?

"City wygrało Premier League sześć lat z ostatnich siedmiu, wygrało Ligę Mistrzów i wiele innych trofeów, a mimo to wciąż znajduje się w fazie wzrostu, jeśli chodzi o budowanie globalnej bazy fanów".


Dla Haigha 40 lat kibicowania swojej drużynie z trybun nauczyło go, Tanie strój piłkarski że życie kibica rzadko jest proste.

Ma jednak wielką nadzieję, że przynależność klubu do Adidasa po raz kolejny zwiastuje dobre czasy, o których będzie się mówić przez dziesięciolecia.

"Ostatnie kilka lat od wykupu to nowy początek" - mówi podekscytowany.

"Pod rządami [poprzedniego właściciela Mike'a] Ashleya było przygnębiająco. Panowała apatia. Straciliśmy nadzieję. Teraz jest zupełnie inaczej.

"[Jako fan Newcastle] często wydaje się, że to wszystko albo nic, a my byliśmy na szczycie fali po udziale w Lidze Mistrzów w zeszłym sezonie.

"Czasami oczekiwania mogą być zbyt duże, ale trzeba zachować wiarę".


charlottehornetsclub

107 Blog posts

Comments